Значај добрих породичних односа

Добри породични односи помажу деци да се осећају безбедно и вољено, а вама да се осећате добро. Постижу се дружењем, комуникацијом, тимским радом и уважавањем


Добри породични односи су пријатни сами по себи. Једноставно, леп је осећај бити део брижне породице пуне љубави.

Али добри породични односи значајни су и из многих других разлога.

Добри породични односи чине да се дете осећа безбедно и вољено, што помаже развоју мозга;
Могу да помогну деци да превазиђу проблеме везане за исхрану, спавање, учење и понашање;
Могу да олакшају породици решавање проблема и сукоба;
Помажу вама и деци да поштујете разлике у мишљењу, поготово када ваше дете почне да сазрева и тражи већу независност;
Уче децу вештинама које су им потребне да сама остварују здраве односе са другима.
Зато је увек корисно да анализирате односе које имате са децом или другим члановима породице и да размишљате о начинима на које можете да их унапредите.

Као родитељ дајете све од себе да будете најбољи родитељ за своју децу, а успут радите, имате пријатеље, бринете се о домаћинству и др. Чак и ако сте најзапосленији родитељ, постоје многе једноставне ствари које можете да урадите како бисте развили добре породичне односе.

Добри породични односи су значајни за формирање јаке породице. Јаке породице настају из љубави, сигурности, комуниције, повезивања – и понеког правила и рутине.

Дружење и породични односи
До породичног дружења може да дође било када. Оно подразумева да на најбољи начин искористите време које заједно проводите. Ево неких предлога како ваша породица може да се дружи:

Користите време које свакодневно проводите заједно како бисте причали и смејали се. Рецимо, породични оброци и вожња колима могу бити одлично време да причате о томе како сте провели дан.
Причајте са сваким чланом породице понаособ како бисте јачали појединачне односе макар то било пет минута ћаскања пре одласка на спавање.
Ако имате партнера, одвојте време које ћете проводити само са њим/њом. Деци објасните да је за ваш међусобни однос значајно да се повремено дружите без њих.
Редовно организујте забавне активности у којима ће учествовати цела породица. То може бити најобичније играње фудбала суботом у парку или породично вече играња друштвених игара једном недељно.
Заједно се договарајте како ћете обележавати специјалне прилике као што су прославе рођендана. Чак и мала деца могу учествовати у тим плановима.
Позитивна комуникација и породични односи
Позитивна комуникација подразумева да слушате једни друге без осуђивања и да сте слободни да изразите своје мисли и осећања. Ако унутар породице постоји позитивна комуникација, значи да постоје и разумевање и поштовање, да чланови једни друге цене, а све то заједно доприноси јачању међусобних веза.

Испробајте ове идеје за позитивну комуникацију како бисте јачали породичне односе:

Када дете или партнер желе да причају са вама, прекинете са послом и потпуно им се посветите. Дозволите другима да изнесу своја становишта или искажу осећања. Понекад ћете морати и да поштујете њихову одлуку да о нечему не желе да причају – поготово када су у питању тинејџери.
Будите отворени за разговоре о тешким темама као што је признавање грешака и разним емоцијама, укључујући бес, радост, страх и узнемиреност. Запамтите да разговор о бесу није исто што и бити бесан.
Будите спремни за спонтане разговоре. Рецимо, мала деца често воле да разговарају о својим осећањима док се купају или када се спремају за спавање.
Будите унапред припремљени за тешке разговоре, поготово са тинејџерима. На пример, породицама могу бити тешке следеће теме: секс, дрога, потешкоће у школи и новац. Биће вам лакше ако размислите о својим осећањима и вредностима пре него што се помену ове теме.
Пружите подршку деци и партнеру похвалама. Реците: „Марко, много си ми помогао зато што си сам расклонио судове. Хвала!“.
Речима и делима показујте уважавање, љубав и подршку. Најједноставнији начин да то постигнете је ако свако вече пред спавање деци кажете: „Волим те“.
Позитивна невербална комуникација
Понекад до комуникације може да дође и без употребе речи, зато је значајно да обратите пажњу на емоције које деца и партнер изражавају невербално. Рецимо, ваше дете, тинејџер, можда неће хтети са вама да прича, али ће и даље понекад доћи код вас и тражити утешни загрљај!

У исто време, значајно је да будете свесни невербалних порука које ви шаљете. На пример, загрљаји, пољупци и контакт очима шаљу поруку да желите да будете блиски са својим дететом, док раздражљив тон и намргођен израз лица док нешто радите са дететом могу да пошаљу поруку да не желите да будете са њим.


Тимски рад и породични односи
Када ваша породица функционише као тим, сви чланови добијају подршку и осећају да доприносе. Лакше ће вам бити да будете тим ако свако разуме своју позицију, па је добро да поставите јасна очекивања, ограничења и границе.

Тимски рад можете подстицати на следеће начине:


Поделите кућне обавезе. Чак и јако мала деца воле осећај припадности који добијају након што на неки начин доприносе функционисању домаћинства – барем понекад!
Дозволите деци да учествују у доношењу одлука о темама као што су породичне активности, правила и путовања. Дајте свима – укључујући и малу децу – шансу да изнесу своје мишљење, најбоље у склопу породичног састанка.
Пустите децу да понекад сама доносе одлуке. О чему ћете им дозволити да одлучују, зависи од њихових могућности, зрелости и ограничења која сте им поставили. На пример, можете свом дванаестогодишњем детету дозволити да само одлучи да ли ће се из школе враћати пешке или бициклом.
Осмислите породична правила која ће јасно говорити о томе како желите да се понашате једни према другима. Рецимо: „Чланови наше породице се међусобно обраћају једни другима с поштовањем“. Оваква правила помажу члановима да се боље слажу и чине породичан живот мирнијим.
Заједно решавајте проблеме. То подразумева да смирено слушате и размишљате, узимајући у обзир разне опције, поштујете мишљење других, проналазите конструктивна решења и трудите се да постигнете компромисе.
Међусобно уважавање и породични односи
Кључно за добре породичне односе је да једни друге цените. Ево како то можете да постигнете:

Покажите интересовање за животе других чланова. На пример, идите једни код других на спортске догађаје, представе, изложбе и сл.
Заједно причајте о томе како је свако провео дан. Рецимо, питајте: „Мајо, је л’ ти се данас десило нешто интересантно?“
Размењујте породичне приче и присећајте се догађаја. На овај начин деца ће научити да цене ствари које нису доживела или које су заборавила. Причајте о маминим спортским успесима када је била млађа или о томе како је старија сестра помагала око бриге о најмлађем детету када је рођено.
Прихватите међусобне разлике, таленте и способности и користите снагу коју имате као породица. Рецимо, када тинејџера похвалите и захвалите му што слуша млађег брата или сестру док чита, он ће схватити да може да буде брижан и од помоћи.

 Преузето са сајта Београдски психолошки центар

На блоггер поставио
психолог школе
Милош   Ћулибрк

Нема коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.

Вежбе за правилан изговор гласа Љ   Драги моји ученици, У овом тексту ћу писати о вежбама за глас Љ, начину на који можете да веж...